Lokalizacja
Miejsca lokalizacji "Ławki matki karmiącej" na terenie Lęborka:
- Park im. Michalskiego (w okolicy lub na placu zabaw)
- „Małpi Gaj” (plac zabaw) w Parku Chrobrego
- „Stary Basen” - kompleks rekreacyjny przy ul. 8 Maja
Opis projektu
Montaż na terenie Lęborka w ustronnych i zacienionych miejscach tzw. „Ławek matki karmiącej” z przewijakami (Park im. Michalskiego, „Małpi Gaj” w Parku Chrobrego i „Stary Basen” przy ul. 8 Maja).
Mamy chcące karmić piersią swoje dzieci potrzebują podczas spacerów ustronnego miejsca, aby bez zbędnych rozproszeń i stresów móc zaspokoić głód swoich pociech. Obecnie ławki nie spełniają dobrze tego zadania, ich lokalizacja nie sprzyja intymności, tak ważnej podczas karmienia piersią (ważne zarówno dla karmiących, jak i spacerujących). Zwykle są to także ławki ustawione w pełnym słońcu, co w dni bezchmurne znacznie pogarsza komfort karmienia. Praktycznym rozwiązaniem ławki jest przewijak, z niego korzystać podczas spacerów będzie jeszcze wielu opiekunów małych dzieci. Ławki opatrzone będą specjalną tabliczką, mówiącą o przeznaczeniu miejsca.
Bywa, że młode mamy są skrępowane karmieniem w miejscach publicznych i na czas karmienia wracają do domów, aby oszczędzić sobie i dziecku stresu. Te, które próbują karmić podczas spacerów nierzadko muszą długotrwale szukać wolnej ławki, aby móc dyskretnie nakarmić swoją pociechę - aby nie zakłócać spokoju i dziecku, i pozostałym użytkownikom parku czy miejsca rekreacji. Obawa przed tym, czy uda się w spokoju nakarmić malucha często prowadzi do zaprzestania spacerów przez mamy z małymi dziećmi. Ławeczki osłonięte od słońca i ciekawskich spojrzeń pozwolą na komfortowy spacer tej grupie mieszkanek naszego miasta, a pozostałym spacerującym pokażą, że w przestrzeni publicznej jest także miejsce dla mam karmiących piersią.
Podobne ławki, w tym także w wersji zadaszonej funkcjonują od lat m.in. w Olsztynie, oraz w Rumi czy Pucku. Na zdjęciach w opisie projektu proponowane dla Lęborka ławki funkcjonujące z powodzeniem w Olsztynie.
Postawienie tego typu „miejskich mebli” pozytywnie zostanie przyjęte przez mieszkanki naszego miasta (mieszkańców też!) i jeszcze bardziej zachęci do spacerów z dziećmi po terenach rekreacyjnych i spacerowych Lęborka.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Dopuszczony do głosowania.