Lokalizacja
ulica Staromiejska, 84-300 Lębork
Opis projektu
Realizacja projektu Szpilkostrady jest odpowiedzią na sygnały od mieszkańców, a także osób spoza Lęborka, iż odcinek ten nie jest zbyt wygodny do spacerowania oraz szybszego nią kroczenia. Warto pamiętać, że nie każdy bywalec Staromiejskiej to spacerowicz. Pozostaje jeszcze grono osób tam pracujących, a więc przechodzących na co dzień, niekiedy kilkukrotnie.
Trudno sobie wyobrazić, jaki ból musi sprawić niefortunnie postawiony krok w „szpilkach” oraz wysiłek przeprawy wózkiem inwalidzkim. Każde przejście po wybrukowanej powierzchni to ogromne ryzyko potknięcia i narażenia na urazy nóg, kręgosłupa i całego ciała. Dodatkowo ryzyko takie potęgują gorsze warunki atmosferyczne: mżawka, rzęsisty deszcz, czy przymrozek pozostawiający nawierzchnię oblodzoną i śliską.
Chcemy, aby ulica Staromiejska była bezpieczna i przyjazna osobom tam przebywającym. Odcinek ten, stanowiący niejako pomost pomiędzy Aleją Wolności, a Placem Pokoju jest warty szczególnej uwagi także ze względu na turystów, którzy w sposób płynny będą mogli dotrzeć do zabytków w innej części Lęborka (tj. okolicach Placu Pokoju).
Szpilkostrada jest rozwiązaniem, które poprawi komfort chodzenia, a tym samym pozytywnie wpłynie na zadowolenie pieszych, którzy swobodnie będą mogli patrzeć dookoła podziwiając chociażby układ lęborskich kamieniczek, a nie czujnie spoglądać pod nogi w obawie przed kolejnym potknięciem.
Opis realizacji
Projekt „Szpilkostrady” zakładał położenie nowej nawierzchni na całej szerokości ulicy Staromiejskiej od mostu do skrzyżowania z ul. Curie-Skłodowskiej. Wykorzystano dotychczasowe płyty i kostkę z rozebranego fragmentu ulicy oraz położono nowe płyty granitowe 25x25 cm w środkowej części deptaka. Równa nawierzchnia na tym odcinku Staromiejskiej ma zapewnić komfort poruszania się pieszym i być przyjazna dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich.
Inwestycja zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Lęborka przy ścisłej współpracy z wnioskodawcą. Dłuższy termin realizacji inwestycji wynikał z konieczności prowadzenia uzgodnień z konserwatorem zabytków i naniesienia wielu poprawek do projektu. Całkowity koszt przebudowy ulicy Staromiejskiej wyniósł ok. 175 tys. zł.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie