Opis projektu
Park im. Bolesława Chrobrego – na przełomie XIX i XX wieku duma i ozdoba ówczesnego Lęborka, dziś – miejsce nieco zapomniane, wymagające ożywienia i stopniowych prac finalnie umożliwiających powrót do dawnej świetności. W ocenie wnioskodawncy, opracowanie i wykonanie na obszarze parku ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-historycznej, opartej m.in. o nowoczesne rozwiązania technologiczne, wpłynie pozytywnie na poprawę wizerunku tej istotnej przecież części miasta, zarówno zwiększając niewystarczającą ofertę spędzania wolnego czasu oraz możliwość obcowania z przyrodą (ucząc mechanizmów jej funkcjonowania i wrażliwości), jak i przyczyniając się do pogłębienia wiedzy ekologiczno-przyrodniczej, a także z zakresu historii tego miejsca (i – szerzej – Lęborka) oraz jego atrakcji.
Przedmiotem oferty będzie – w związku z powyższym – wytyczenie trasą parkowych alejek ścieżki, podkreślającej unikalne cechy i właściwości przyrodnicze Lęborka oraz promującej niezwykłe eksponaty na wystawie muzealnej w budynku Wieży Ciśnień. Ścieżka zostanie oznakowana (zgodnie z normami PTTK-owskimi) i uatrakcyjniona tablicami w drewnianym (korespondującym z otoczeniem) obramowaniu, opatrzonymi kodami QR. Informatory zawierać będą dane na temat ichtiologii (nawiązując w tym przypadku do najcenniejszego artefaktu lęborskiego muzeum – szklanego naczynia w kształcie ryby), gospodarki wodnej czy bogactwa gatunków owadów (w odniesieniu do innego wartościowego eksponatu – skarabeusza z czasów Cesarstwa Rzymskiego). W sąsiedztwie Wieży Ciśnień, przy trasie projektowanej ścieżki, zostanie ponadto założony tzw. ogród różany. Rozbudowie ulegną również elementy tzw. małej architektury. Wzdłuż trasy umieszczone zostaną ławki, w tym te nowoczesne – solarne, a także kosze na nieczystości.
Oferta wnioskodawcy przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Lęborka (ale też osób przyjezdnych), stanowiąc odpowiedź na ich potrzeby, zgłoszone przez respondentów w ankiecie przeprowadzonej przy opracowywaniu Strategii Rozwoju Miasta Lęborka na lata 2021-2030, czyli: niewystarczającą jakość i dostępność do terenów zielonych, wymagającą poprawy estetykę krajobrazu , a także niezagospodarowane odpowiednio przestrzenie publiczne.
Miejsce realizacji projektu
Park im B. Chrobrego
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie