Lokalizacja
ul. Lubelska w Lęborku, działka nr 108/1 obr. 1 Lębork (220801_1.0001.108/1)
Opis projektu
Mieszkańcy Lęborka (głownie ulic Tatrzańskiej, Komuny Paryskiej, czy Sudeckiej) korzystają z przystanku na ul. Kanałowej, gdzie nie ma wiaty zabezpieczającej przed deszczem czy wiatrem i ze względu na pobliski rów, nie ma możliwości ustawienia tam jakiegokolwiek zadaszenia.
Następna najbliższa wiata przystankowa znajduje się na środku ul. Lubelskiej i nie spełnia swojej roli, gdyż jest po drugiej stronie ulicy względem jadącego autobusu. Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które nieraz przebiegają na drugą stronę ulicy widząc nadjeżdżający autobus. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że w tej części miasta wieje silniejszy wiatr, niż w centrum, dlatego wiata po właściwej stronie ulicy jest niezbędna. Wiata na ul. Lubelskiej i tak nie spełnia swojej roli gdyż wiatr wiejący w tym miejscu wieje prawie zawsze od strony zachodniej, czyli prosto w ludzi stojących pod nią, przez co podczas deszczu i tak mokną.
Wzdłuż ul. Lubelskiej (ze skrzyżowaniem z ul. Kanałową i Tatrzańską) znajduje się ok. 6-metrowy pas o długości ponad 100 metrów (jest to działka nr 108/1, na której znajduję się także cała ul. Podhalańska). Właścicielem działki jest Gmina Miasto Lębork. Miejsca wystarczyłoby nie tylko na wiatę przystankową, ale także na zatokę autobusową zwiększającą bezpieczeństwo mieszkańców (przede wszystkim dzieci). Jednakże w tym miejscu nie ma potrzeby budowania zatoki autobusowej, dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszych wystarczy przystanek z wiatą oraz krótki chodnik (wiata przystankowa musi być usytuowana w odległości co najmniej 15 m za skrzyżowaniem).
Koszt projektu obejmuje dokumentację projektową (np. projekt organizacji ruchu), uzgodnienia dokumentacji oraz wykonanie robót budowlanych (montaż wiaty oraz budowę chodnika). Należy pamiętać, że w tym miejscu znajdują się sieci: gazowa, telekomunikacyjna, wodociąg oraz sieć energetyczna, dlatego niezbędne są uzgodnienia z właścicielami wszystkich sieci. Z tego względu optymalną nawierzchnią jest kostka brukowa lub płyty chodnikowe, które można w każdej chwili zdemontować i użyć ponownie.
Szacunkowy koszt inwestycji obejmuje:
- dokumentacja: ok. 5.000 zł;
- wiata przystankowa: ok. 7.000 zł;
- chodnik o szerokości 2 m (poszerzony pod wiatą przystankową): ok. 12.000 zł.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie