Lokalizacja
Lębork - przy Pływalni Miejskiej oraz Kinie (opcjonalnie zamiast Kina, przy Urzędzie Miejskim)
Opis projektu
Projekt zakłada ustawienie na terenie Lęborka dwóch butelkomatów tj. automatów do odbioru plastikowych butelek. Lokalizacja będzie ogólnodostępna - planuje się ustawienie urządzeń przy Pływalni Miejskiej oraz przy Kinie (opcjonalnie przy Urzędzie Miejskim) aby dostęp dla wszystkich był przez 24h na dobę. Zasady przyjmowania butelek oraz wydawania nagród (należności za zwróconą butelkę) mogą zostać określone regulaminem, przygotowanym przez wyznaczonych pracowników UM. Dla przykładu: za każdą oddaną i zaakceptowaną butelkę, osoba zdająca otrzyma równowartość 0,25zł brutto w formie punktów. Przy wrzucaniu butelek punkty sumują się. Ilość zdobytych punktów zostaje potwierdzona na wydrukowanym przez urządzenie paragonie. Opcjonalnie, punkty można gromadzić w specjalnie przygotowanej do tego aplikacji, która w zależności od ceny, mogłaby zostać zakupiona poza niniejszym projektem BO. Po dokonaniu zakupu urządzeń, do współpracy można zaprosić lokalnych przedsiębiorców, którzy za "punkty" z butelkomatu, będą obniżać ceny swoich usług lub produktów. Urządzenia zasilane są energią elektryczną, która mogłaby być czerpana z odnawialnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych, które zostałyby zakupione przez Urząd poza niniejszym projektem BO. Również poza niniejszym projektem, po zakupieniu urządzeń, ściany butelkomatu mogłyby zostać ozdobione specjalnie zaprojektowaną grafiką spójną z hasłem "Czysty Lębork - Czysty Zysk". Oprócz treści dotyczących samego butelkomatu znalazłyby się tam również wiadomości o innych, poza segregacją, zachowaniach proekologicznych, jakim jest m.in. picie lęborskiej, wysokiej jakości kranówki.
Projekt ma na celu aktywizację oraz motywowanie Mieszkańców do działań przyjaznych środowisku, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń Mieszkańców w zakresie segregacji śmieci. Projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastikowych butelek, które bardzo pochłaniają przestrzeń w pojemnikach na śmieci.
W ramach niniejszego projektu budżetu obywatelskiego zostaną zakupione 2 butelkomaty wraz z montażem (koszt około 155 tys. zł), oraz zostanie pokryty koszt związany z funkcjonowaniem urządzeń około 45 tys. zł.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie